Aktualności

Poradnik: Jak sprawdzić poziom wilgoci w mieszkaniu?

07 lip, 23
pomiar-wilgotności-muru

Jak sprawdzić poziom wilgoci w mieszkaniu? 

W każdym mieszkaniu może podnieść się poziom wilgoci. Czasami dochodzi też do jej nadmiernego spadku, co również ma szereg negatywnych konsekwencji. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy w mieszkaniu jest wilgoć oraz określić jej dokładny poziom. Odpowiedzi na te pytania poznasz, zapoznając się z poniższym tekstem. Dowiedz się, jak zidentyfikować problem i upewnić się w zakresie wiarygodności pomiarów.

Dlaczego warto sprawdzać wilgotność?

Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu oznacza obniżenie komfortu mieszkańców, a także stanowi zagrożenie dla zdrowia. Szacuje się, że optymalny poziom wilgoci to między 40 a 60%.  Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, a także bakterii i wirusów. Jednocześnie wiele czynników może powodować wahania poziomu wilgoci, przez co stała kontrola tego parametru jest bardzo wskazana.

Jak sprawdzić, czy jest wilgoć w mieszkaniu – najpierw oględziny

Pierwszą, najbardziej ogólną analizę sytuacji można przeprowadzić poprzez zwyczajne oględziny, a także kierując się pozostałymi zmysłami. O pojawieniu się wilgoci w pomieszczeniu świadczą następujące sygnały:

  • kropelki wody osadzające się na szybach,
  • obecność na ścianach plam o nieznanym pochodzeniu,
  • zacieki na suficie,
  • nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu,
  • trudności z suszeniem prania.

Każdy z wymienionych powyżej sygnałów powinien skłaniać do podjęcia dalszych działań diagnostycznych. Zatem, jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu, aby mieć pewność w kwestii jej poziomu? O tym w dalszej części tekstu.

Jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu, czyli badanie higrometrem

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jest wilgoć w mieszkaniu oraz jaki konkretnie jest jej poziom? Okazuje się to całkiem proste. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, jakim jest higrometr, czyli wilgotnościomierz. Z założenia jest to sprzęt mierzący poziom wilgotności powietrza, niemniej często posiada funkcje dodatkowe, dostarczając również informacji o takich parametrach, jak:

  • ciśnienie,
  • temperatura powietrza,
  • temperatura punktu rosy,
  • wilgotność materiałów stałych.

Im bardziej profesjonalny sprzęt, tym więcej dokonuje pomiarów. Niemniej najbardziej zaawansowane urządzenia, zarówno pod kątem liczby funkcjonalności, jak i dokładności pomiarów, to drogi sprzęt, dostępny głównie dla fachowców. Amatorski wilgotnościomierz mierzy głównie wilgotność względną. Podaje więc informację przydatną, pozwalającą poznać odpowiedź na pytanie o obecność wilgoci i ewentualny jej nadmiar. Na tej podstawie można już zdecydować o wdrożeniu osuszaczy, pochłaniaczy wilgoci, nagrzewnic czy wentylatorów. Jednak przed rozpoczęciem bardziej zaawansowanych działań warto dokonać bardziej szczegółowej analizy i określić dokładną wartość poziomu wilgotności. Pozwoli to zdecydować o wyborze optymalnej metody postępowania. Polecamy zatem wezwać fachowców, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem i wiedzą, jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu, uzyskując bardzo dokładne informacje na ten temat.

Jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu tkwiącą w murach?

Czasami wilgoć jest niewykrywalna w powietrzu, pomimo że tkwi w murach, co również stanowi spory problem, ze względu na zagrożenie rozwojem zawilgocenia, a w konsekwencji wzrostem pleśni i pojawieniem się innych konsekwencji. Jednak jak sprawdzić, czy jest wilgoć w mieszkaniu, jeśli pomiar jej poziomu w powietrzu nie dostarcza wiarygodnych odpowiedzi? Można wykorzystać specjalistyczny higrometr, który mierzy wilgotność materiałów stałych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie metody karbidowej. W tym celu konieczne jest pobranie od kilku do kilkunastu próbek materiału i przebadanie ich pod kątem poziomu wilgoci. Umożliwia to uzyskanie maksymalnie dokładnych wyników, co ułatwia podejmowanie dalszych decyzji.

Wiesz już, jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu oraz że nie zawsze jest to proste. Nie ma przy tym wątpliwości, że kontrola tego parametru jest ważna zarówno ze względu na dobro obiektu, jak i jego użytkowników. Nie warto więc zwlekać z badaniem powietrza i ścian, najlepiej zlecając to zadanie specjalistom.