Aktualności

Poradnik: Wilgoć w mieszkaniu – jaka może być przyczyna?

28 lip, 23
wilgoć w mieszkaniu2

Wilgoć w mieszkaniu – jaka może być przyczyna?

Pojawienie się wilgoci mieszkaniu czy domu jednorodzinnym to znak, że konieczne jest podjęcie interwencji. Niemniej jej charakter powinien być uzależniony od przyczyny. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego w mieszkaniu jest wilgoć. Przedstawiamy główne przyczyny tego zjawiska.

Od czego wilgoć w domu – nieszczelna konstrukcja

Jedną z przyczyn tego, dlaczego w mieszkaniu jest wilgoć, są nieszczelności. Mogą pojawiać się w oknach lub drzwiach, a nawet w elewacji, jeśli mowa o obiektach starszej daty. Tymi szczelinami do wnętrza przedostaje się wilgotne powietrze, a zawieszona w nim para wodna zaczyna osiadać na ścianach i wszelkich obiektach znajdujących się we wnętrzu. Zwiększona ilość pary wodnej w każdych warunkach w jakimś stopniu podnosi poziom wilgoci, jednak w zależności od okoliczności zagrożenie może być większe lub mniejsze, o czym piszemy szerzej w dalszej części tekstu.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, od czego powstaje wilgoć w mieszkaniu, jest przedostawanie się do wnętrza nie tylko wilgotnego powietrza, ale też samej wody. Zwłaszcza jeśli mowa o nieszczelnym dachu. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy głównie po intensywnych opadach. Nawet jeśli nieszczelność jest na tyle mała, że przedostawanie się wody nie grozi zalaniem, właśnie ze względu na wzrost poziomu wilgoci warto jak najszybciej załatać dziurę.

Dlaczego w mieszkaniu jest wilgoć – niewłaściwa wentylacja

Próbując odgadnąć, dlaczego jest wilgoć w domu, koniecznie należy sprawdzić wentylację. Właściwy obieg powietrza w obiekcie jest niezbędny dla zachowania pożądanego poziomu wilgoci. W przeciwnym razie zalegająca para wodna zaczyna osiadać na powierzchniach. Polecamy zatem wezwać fachowca do sprawdzenia ciągu wentylacyjnego i poprawnego funkcjonowania poszczególnych elementów systemu. Często okazuje się, że działanie to kończy poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co powoduje wilgoć w mieszkaniu. Natomiast działaniem rozwiązującym problem jest naprawa wentylacji, ewentualnie wstawienie wentylatora pokojowego.

Co powoduje wilgoć w mieszkaniu – nieprawidłowa izolacja murów

Nieoczywistą przyczyną wilgoci w domu jest podciąganie kapilarne. Mowa o procesie polegającym na przenikaniu wody w górę murów. Zajście zjawiska jest możliwe pod warunkiem spełnienia dwóch warunków:

  • w gruncie lub w piwnicy pojawiła się woda,
  • izolacja murów jest nieszczelna.

Podciąganie kapilarne występuje wskutek pojawienia się nadmiaru wody w gruncie, lub też nagromadzenia się jej w piwnicy na przykład z powodu zalania. Niemniej właściwa izolacja murów uniemożliwia przenikanie cząsteczek wody. Niestety w starszych budynkach często jest ona mocno wyeksploatowana, a w nowszych niejednokrotnie źle wykonana hydroizolacja. Omawiane zjawisko oznacza konieczność wykonania specjalistycznego zabiegu, takiego jak przeprowadzany przez naszą firmę proces osuszania przez podcinanie. W przypadku podejrzenia zawilgocenia w domu warto wezwać fachowców, którzy wiedzą, jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu, w tym także w murach, a następnie potrafią sprawnie pozbyć się problemu.

Skąd wilgoć w mieszkaniu – uszkodzona instalacja

Wilgoć w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym może mieć różne źródła. Kolejnym jest uszkodzenie instalacji wodnej. Nawet niewielki wyciek stanowi poważne zagrożenie, jeśli woda dostanie się do murów. Grozi to rozwojem pleśni, co ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie lokatorów. Dlatego analizując, skąd wilgoć w mieszkaniu, warto przyjrzeć się instalacjom, zwłaszcza jeśli mają już swój wiek.

Dlaczego wychodzi wilgoć w mieszkaniu – ochłodzenie wnętrza

Kolejnym uargumentowaniem tego, dlaczego jest wilgoć w mieszkaniu, może się okazać jego wychłodzenie. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym wyższa wilgotność względna. Część z cząsteczek wody zawieszonych w powietrzu osiada na ścianach czy meblach.

Dlaczego jest wilgoć w domu – znaczenie odpowiedzi dla wyboru rodzaju interwencji

Wyjaśniliśmy, od czego wilgoć w mieszkaniu pojawia się w powietrzu i w murach. Warto mieć tę wiedzę, aby móc zidentyfikować źródło problemu. Świadomość tego, dlaczego jest wilgoć w domu, okazuje się istotna dla właściwego doboru metody rozwiązania problemu. Oczywiście kluczowe jest też, aby wiedzieć, jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu, zarówno w zakresie tego, czy w ogóle występuje, jak i tego, jak poważny jest problem. Niemniej w tym celu zawsze można też po prostu wezwać fachowców.