Aktualności

Poradnik: Jak pozbyć się wilgoci w domu?

10 sty, 24
jak-pozbyc-sie-wilgoci-w-domu1

Jak pozbyć się wilgoci w domu

Zawilgocenie powietrza czy też murów to poważny problem, który wymaga interwencji ze względu na zagrożenie nie tylko dla obiektu, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Sprawdź, jak pozbyć się wilgoci z pomieszczenia i od czego zależy wybór optymalnej metody.

Wilgoć w domu – co robić?

Odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się wilgoci z pomieszczenia, niestety nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że jeśli chodzi o wilgoć w budynku, co robić, powinno być uzależnione od źródła pojawienia się kłopotu. Tylko wtedy możliwa jest likwidacja przyczyny, a więc osiągnięcie trwałego rezultatu. Do najczęstszych przyczyn wilgoci w mieszkaniu czy domu należą:

  • zalanie wskutek powodzi,
  • zalanie wskutek awarii instalacji wodnej,
  • przeciekanie instalacji wodnej,
  • nieszczelność budynku,
  • nieprawidłowa wentylacja,
  • wychłodzenie pomieszczeń,
  • podciąganie kapilarne.

Jak usunąć wilgoć z pomieszczenia – podstawowe działania

W większości przypadków niezbędne jest wdrożenie kilku podstawowych działań, które czasami rozwiązują problem w całości, a w innych przypadkach stanowią część większej strategii. Mowa tutaj przede wszystkim o zastosowaniu wentylatorów, nagrzewnic i pochłaniaczy wilgoci. Chodzi o sprzęt, który przywraca prawidłową cyrkulację powietrza, ogrzewa je oraz pozbywa się nadmiaru pary wodnej w nim zawieszonej. Niemniej jeśli przyczyną problemu jest na przykład podciąganie kapilarne, czy nieszczelność budynku, żadne z tych działań nie jest odpowiedzą na pytanie, jak usunąć wilgoć w domu, aby już nie powróciła.

Prace remontowe, czyli jak zwalczyć wilgoć w mieszkaniu raz na zawsze

W niektórych przypadkach jedyną odpowiedzią na pytanie, jak usunąć wilgoć z pomieszczenia, jest przeprowadzenie remontu. Uszkodzona instalacja wodna wymaga wymiany, a niesprawnie działający system wentylacji naprawy. Sposobem na to, jak usunąć wilgoć w mieszkaniu, może być też uszczelnienie okien, drzwi czy dachu, jeśli to wskutek przenikania wilgotnego powietrza lub samej wody zaistniał kłopot. Również w przypadku podciągania kapilarnego może zajść konieczność przeprowadzenia swego rodzaju remontu.  Jednak kwestię tego, jak usunąć wilgoć z piwnicy czy z murów w wyższych kondygnacjach budynku, której obecność jest spowodowana podciąganiem kapilarnym, zgłębiamy w dalszej części artykułu.

Jak usunąć wilgoć z piwnicy po zalaniu?

Kiedy pojawi się wilgoć w obiekcie, jak się pozbyć problemu to często pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź ze względu na kłopot z ustaleniem źródła problemu. W przypadku zalania piwnicy źródło jest raczej dobrze znane, mimo to rozwiązanie wcale nie okazuje się proste. W przypadku znacznego zalania może być konieczne zastosowanie pompy do usunięcia wody. Następnie wprowadza się nagrzewnice i osuszacze, aby wysuszyć powierzchnię. Niezbędne może być też wykorzystane specjalistycznych osuszaczy, które docierają do szczelin w podłogach, aby zlikwidować zalegającą tam wilgoć i zapobiec rozwojowi pleśni.

Wilgoć w ścianach – jak się jej pozbyć, gdy źródłem jest podciąganie kapilarne

Przechodzimy w końcu do omówienia kwestii tego, jak usunąć wilgoć ze ścian, jeśli zalega w murach z powodu podciągania kapilarnego. Zacznijmy od wyjaśnienia specyfiki tego zjawiska. Otóż mowa tutaj o podciąganiu cząsteczek wody przez mikrokanaliki do obszarów o mniejszej wilgotności, często nawet do pierwszego piętra budynku. Dochodzi do tego, kiedy hydroizolacja nie jest całkowicie szczelna, a wokół budynku mamy do czynienia z wysokim stanem wód gruntowych. Jednak jak usunąć wilgoć spowodowaną podciąganiem kapilarnym?

Najczęściej wdraża się metodę osuszania przez podcinanie. Polega to na wykonaniu przez fachowców poziomego cięcia w murach, a następnie wprowadzeniu w szczelinę płyty izolacyjnej z trwałego tworzywa sztucznego. Później na płycie umieszcza się kliny zapobiegające osiadaniu budynku. Tak wykonana izolacja zapobiega podciąganiu kapilarnemu nawet przez 100 lat.

Wilgoć w domu, jak się pozbyć tego problemu – to pytanie, które stawia sobie każdy, kto napotka ten kłopot. Warto przy tym pamiętać, że ostateczne rezultaty zależą od dopasowania metody do specyfiki problemu, w tym przede wszystkim jego źródła. Dlatego kwestię identyfikacji przyczyny i wyboru sposobu na to, jak pozbyć się wilgoci z pomieszczenia czy też z murów, najlepiej zostawić w rękach fachowców.